להתפלל מבלי להבין (עוד על כוונה בתפילה)
השאלה
אני בשעת התפילה ליפעמים לא מרוכזת ולא מבינה, קופצות לי כל מיני מחשבות לראש והמורה כל הזמן אומרת לי להתפלל ואז אני אומרת לה אבל למה אני הרי לא מבינה מה אני אומרת זה סתם, אז היא אומרת לי העיקר שתתפללי לא הבנתי למה היא אומרת לי את זה.
התשובה
שלום וברכה,

קיבלתי את שאלתך המאוד חשובה, ושמחתי לשמוע על הרצון שקיים בך להבין יותר להעמיק יותר, שהרי אין אנו עושים את מעשינו סתם כי כך אמרו לנו, אנו מצווים להבין (את מה שניתן). מכיון שאיני יודע את הגיל שלך ואת הרקע וכו´ אכתוב דברים כללים יותר, ובמקרה והדברים לא יתאימו אשמח שתפני אלי ישירות למייל האישי.

תפילה זהו זמן מיוחד בו האדם מדבר עם בוראו, אלו הם רגעים מאוד מיוחדים שבהם הלב אומר את כל מה שמעיק עליו, כל מה שעובר עליו, כל בקשותיו, כל הדברים לפני אבינו שבשמים. בימים עברו זה הספיק, חכמים קבעו שאדם יתפלל, אז כולם נעמדו וכל אחד היה אומר את מה שהוא היה רוצה מתוך לב פתוח כלפי רבש"ע, אך עם השנים ראו חז"ל שבאים לידי קלקולים, ואנשים אינם יודעים מה לומר ואיך לבקש, ומה לבקש, ולכן תיקנו לנו נוסח קבוע, המתווה לנו כיוון ברור בתפילה. מה לומר, ועל מה לבקש, מה חשוב ומה חשוב יותר. ואכן, חז"ל גם נתנו מקום לבקשותינו הפרטיות (הללו שאינם כלולים בבקשות הכלליות) וזאת על מנת שנרגיש חופשיים לבקש כבן לפני אביו ממש.

חז"ל בנו לנו מסגרת של תפילה הבנויה מכמה חלקים, ישנו חלק של קבלת עול מלכות שמים, וישנו חלק בו האדם משבח את ה´ ומודה לו על כל טובו, וישנו חלק בו אנו מבקשים על גאולה ועל ישועתנו, וישנו חלק שאנו מבקשים בקשות אישיות. הכול כלול בתפילה. נכון, התפילה היא ארוכה, ולא את כל המילים והפסוקים אנו מבינים, לא הכל קשור אלינו ישירות. אבל עם קצת לימוד והתבוננות במילים אנו מיד יכולים להתחבר לחלקים רחבים וגדולים מהתפילה. חכמינו הקדושים ידעו מה אנו צריכים ועל מה חשוב להתפלל ולכן בנו לנו תוכנית, ונוסח קבוע של תפילה.

המורה שלך צודקת, ואף את צודקת. היא צודקת שעליך להתפלל, להתפלל מתוך הסידור כסדר שקבעו לנו חכמינו. ואף את צודקת, אם אינך מבינה את מה שאת אומרת, זה קשה, ואפילו קשה מאוד להתפלל כך. הקשר שלך לתפילה לא קשורה למורה הזאת, גם בסוף השנה, וגם עוד חמש שנים תתפללי בע"ה, ועל כן בצורה אישית לעצמך, הדבר צריך ביאור וליבון. היא לא תהיה מורתך עוד כמה שנים, אבל הקב"ה יהיה בורא עולם, וירצה לשמוע תפילתך, ועל כן כדאי להשקיע בזה.

ועל כן, כדאי מאוד, שתשבי עם חברה בוגרת, או אפילו עם מורה מבינה, ויחדיו תלמדו את התפילה. כפשוטו, ללמוד קטע קטע, מה משמעותו, ואיך זה מתחבר אלינו, כי לכול יש משמעות והכל קשור אלינו. מי לא צריך רפואה? מי לא צריך פרנסה? מי לא צריך חכמה וכו´... אלא כדאי מאוד לנסות ללמוד, לבד או ביחד על התפילה. אין ממה להתבייש, כולם עוברים את זה, תמיד בתחילת הדרך לא מבינים את משמעויות המילים, אפי´ אני לא תמיד מבין הכל, ולומדים. אין בזה בושה, כל עם ישראל עשו את זה, ישבו ולמדו את סידור התפיל, את משמעותיה ואת כל הנלווה.

דבר נוסף שכדאי הוא לגשת למורה, ולדבר עימה, לספר לה שקשה לך להתפלל כי את לא מבינה, ולא מתוך רוע לב חלילה את מסרבת להתפלל. ומתוך כך לבקש, שהיא תעביר מערך שיעורים על תפילה, וככה שתיכן תצאנה מורווחות, היא תשמח שאת מבינה מה את אומרת, ואת תשמחי שעכשיו את יכולה להתפלל כמו כל בנות ישראל.

דבר אחרון שחשבתי להציע והוא שישנו סידור מיוחד, שמפרש כל מילה ומילה, קוראים לו ´יסוד מלכות´, הוא נותן לך אופציה להבין במקום את מילה הלא מובנת. על כל מילה קשה, הוא מיד כותב את פירושה וכך לאורך כל התפילה, אולי כדאי לקנות כזה סידור. זה בוודאי יועיל לך להבנה יתרה בתפילה.

מצורפים בזה כמה קישורים מהאתר שלנו, אני מאמין שיהיה לך בהם תועלת.
http://www.kipa.co.il/noar/ask_show.asp?id=173990
http://www.kipa.co.il/noar/ask_show.asp?id=166592
http://www.kipa.co.il/noar/ask_show.asp?id=113879

אני מקווה שנתתי לך כמה כיווני חשיבה ועבודה. הדברים חשובים לך וליחס שלך לרבש"ע ללא קשר למורה זו או אחרת. אשמח לשמוע אם הדברים הועילו, במקרה ולא, את יותר ממוזמנת לפנות אלי למייל האישי, המצורף למטה.

ברכה והצלחה!
יהושע <BR>Yehoshua23@gmail.com
התשובה התקבלה מחברים מקשיבים בתאריך ט´ סיון ה´תשס"טהדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
טרם התקבלו תגובות
 
חפש