תפילה
השאלה
בזמן האחרון אני מרגישה שאני לא מצליחה להתפלל בכוונה.ואין לי בכלל חשק להתפלל.. וזה אחרי שהיתה לי תקופה שהתפללתי בכוונה ובאמונה שלימה!!
ואני מרגישה שאין לי שינוי באמונה.. כאילו אני עדיין מאמינה בקדוש ברוך הוא כמו תמיד..(:
יכול להיות שזה בעיה באמונה?...?

תודה רבה ויום טוב(:
התשובה
שלום לך.

ראשית כל אשריך שחשוב לך כל כך להתפלל בכוונה.

על מנת לעזור לך להתפלל יותר בכוונה ננסה להבין את עניינה של התפילה, ומתוך הבנתה אולי תוכלי להשתפר בכוונות בתפילה.

לפני הכול חשוב להבהיר שכוונה בתפילה תלויה בעמל כל החיים. לא יהיו כאן פתרונות קסם או סגולות מיוחדות, אלא עצות כיצד ליתן לעמול ולהשתפר בנושא החשוב הזה.

ראשית, יש לאדם שני כוחות מרכזיים, שבהם הוא עובד ומתמודד עם העולם: שכל ורגש. התפילה היא עבודת ה´ שברגש. אע"פ שהשכל הוא הכוח שאמור להיות דומיננטי יותר, חשוב לנו לשמור על רגשות טהורים ומתוקנים, ואנו עושים זאת בין היתר על ידי תפילה. התפילה מזככת את הרצון (הקדמה לעולת ראיה א), הופכת אותו לרצון טהור המכוון גם לצרכי הכלל. באופן פשוט הרצון הוא הרבה פעמים אנוכי, ואילו התפילה מותחת אותו לרצונות כלליים יותר. זו הסיבה שלתפילה שלנו יש נוסח אחיד, למרות שבאמת ראוי היה שכל אדם יתפלל תפילה אישית מקירות לבו. מצבנו הנוכחי היה גורם לכך שתפילה אישית היתה רדודה ושטחית, המבטאת רק רצונות אישיים ולא כלליים (כוזרי ג´ יח-יט). ועל כן תקנו חז"ל נוסח אחיד לכולם, שמבטא את כל צרכי הכלל, ומתוך צרכי הכלל גם הצרכים הפרטיים שלנו באים על סיפוקם (לדוגמא: בברכת "תן ברכה" אנו לכאורה מתפללים על יבולים חקלאיים, אך למעשה אפשר לכוון גם לפרנסה של כל עם ישראל ואנו בתוכם).

לכן כשאת עובדת על תפילה, למעשה מה שאת עושה זה להעלות את הרצונות שלך לרצונות יותר כלליים. נראה לי שבדור שלנו לא חסרות צרות כלליות שניתן להתפלל עליהם, אם נותנים להם להכנס ולשנות משהו, אם אנו מרגישים את צרכי הכלל כצורך גם אישי שלנו.

בקשר למה שכתבת, שאולי זה מורה על בעיות באמונה, לא נראה לי. לא צריך לחפש בעיות איפה שהן לא נמצאות. כל עוד את מאמינה ושלמה עם האמונה שלך, אין עם זה שום בעיה. מה שכן, את יכולה להשתפר באמונה ע"י לימוד וחסד, ובירור שאלות שעולות לך. חשוב שתדעי שלכל השאלות יש תשובות, ואת נתבעת לברר את התשובות הללו. גם אם השאלות נראות לך טיפשיות או כפרניות, אם זה עולה לך את חייבת לעצמך לברר ולחפש תשובה שתניח את דעתך.

לאחר הבירור הזה נראה לי שאפשר לתת כמה טיפים שאולי יעזרו לך להתפלל יותר טוב:

1. עיון תפילה: בלי קשר לתפילה, קחי סידור ותעברי מילה מילה, תנסי לראות מה את מבינה, מה המילים הללו מבטאות. הרבה פעמים התפילה נראית כאילו היא כתובה בצורה מליצית, עם הגזמות וכו´. אך למעשה, כל מילה שם שקולה ומדודה, ויש בה הבנות עמוקות מאוד. אני בטוח שלא את כולם תביני, אך מספיק משהו שכן תביני שיתן לך טעם לתפילה, איזשהו חידוש שיעורר יותר כוונה. תנסי לראות כיצד הבקשות (במיוחד בתפילת עמידה) באים לידי ביטוי במציאות שאנו חיים בה, ותכווני על שינוי המציאות הזה שחשבת עליו מראש, מתי שאת מתפללת. לדוגמא, אפשר לכוון על הצלת בית יהונתן בברכת בונה ירושלים, על תשובה לעצמך ולעם ישראל בברכת רוצה בתשובה, וכו´.

2. ריכוז: קחי לעצמך כמה דקות לפני שאת מתפללת, לחשוב על הדברים שאת הולכת להתפלל עליהם. כך תוכלי לגשת לתפילה ביותר שקט נפשי והתפילה תצא טובה יותר. את יכולה בזמן הריכוז הזה לנסות להתחבר לצרכי הכלל, לצרכים הטהורים שלך, לעשות תשובה על דברים שעשית לפני התפילה ולנסות לדמיין מול מי את עומדת, מלך מלכי המלכים, שיכול להשפיע עליך חסד אין סופי, אם רק תהיי מוכנה לקבל אותו.

3. לימוד תורה: נסי למצוא איזה ספר שיכול לעורר אותך ליותר יראת שמים, להבנת תפקידך בעולם ולעלות על מסלול ישר לבצע את השליחות שלך. מסילת ישרים הוא ספר מצוין לשם כך, מאחר והוא מסביר בצורה מובנת את תפקיד האדם בעולמו ואיך ניתן להתקדם בדרך למימושו. בנוסף, את יכולה להעמיק בנושא התפילה (יש ספר שנקרא "תפילת ישרים" של הרב אלי אדלר, יש ספרים של הרב אבינר, ואת יכולה לנסות ולמצוא תלמידה חכמה שתלמד איתך את ההקדמה של הרב קוק לעולת ראיה).

4. תפילה יומיומית: תנסי להתפלל על דברים בצורה ספונטנית. בשביל להתפלל לא צריך להיות בבית כנסת או באיזה מקום מיוחד. אם את נתקלת במצב שדורש תפילה, תתפללי עליו ברגע שאת נתקלת בו.

5. חסד: מעשי חסד מקרבים אותך לכלל ישראל, ומאוד מזככים רגשות טהורים של אהבה ורצון לתת, שהם גם רגשות יסודיים הקשורים לתפילה טובה. בנוסף, את נתקלת במצבים שדורשים עזרה מה´, וזה נותן לך על מה להתפלל. והכי חשוב, את הופכת את עצמך לכלי לעשיית רצון ה´, שהרי הוא רוצה שנעשה חסד, וזה בעצמו מרומם אותך לתפילה טובה יותר.

6. סביבה: לעיתים קרובות, הפרעות חיצוניות מפריעות להתפלל בכוונה. תנסי להתפלל במקום שקט יותר או מקום שיותר אנשים מתפללים בו. את יכולה גם ללכת פעם בכמה זמן למקום מבודד ולהתפלל לבד, זה מאוד מעורר לתפילה. גם תפילה במניין עוזרת מאוד, מאחר ואת חלק מכלל שמתפלל. אך תנסי למצוא מקום שמתפללים לאט, כי לפעמים המהירות של חלק מהמניינים מפריעות מאוד להתפלל בכוונה. בישיבות בדרך כלל התפילה היא איטית יותר. גם תפילה בכותל מעוררת יותר כוונות.

7. תתפללי על זה: פשוט כך, תתפללי לה´ שיעזור להתפלל יותר בכוונה.

8. תחשבי על כל החסדים שנפלאים שה´ עשה לך, אם זה בריאות, משפחה, מדינת ישראל, כישורים. בעצם כל מה שיש לך זה מאיתו, תזכרי את זה וזה יעורר בך רגשות הודאה. עצם העובדה שאת חלק מעם ישראל, עם ה´, זו זכות כל כך עצומה שאנחנו לא מבינים אותה, וה´ נתן לנו מתנה נפלאה, התפילה, שיכולה לשנות את הנהגת העולם רק מזה שהרצון שלנו מתעלה. עצם העובדה שחשוב לך להתפלל בכוונה, כבר מורה על הנפש הבריאה והישרה שלך, ששואפת שאיפות כל כך אציליות וכלליות. תתחזקי בידיעה הזאת, וה´ יעשה את שלו. זה גם יעורר בך חשק להתפלל, להודות לה´ על כל הטוב שהוא גמל איתך, ועל כל הטוב שהוא עתיד לגמול לך כשאת הולכת בדרכיו.

9. הכי חשוב: לא להתייאש. גם את תפילה אחת יוצאת טוב, והשניה פחות, זה לא אומר שאת לא טובה, אלא שהיתה לך נפילה קטנה ואת תתגברי. כנ"ל גם באמצע התפילה. לפעמים נזכרים באמצע התפילה שאנחנו חושבים על דברים אחרים, מתייאשים וחושבים כל שאר התפילה על כמה אנחנו גרועים. במצב כזה פשוט ממשיכים הלאה, ומנסים לכוון כמה שיותר בחלק שנשאר, גם אם לא נשאר הרבה.

יישר כוח על החשיבות שאת נותנת לתפילה שלך, ואולי בזכות זו תזכי לתפילה טובה יותר.

יואב

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים בתאריך ב´ סיון ה´תש"עהדפסה   שלח לחבר
התגובה  
שם
   
דוא"ל
   
כותרת

תגובות
הרגשה הדדית (איתי)
בקשר לכוונה בתפילה בנושא של חסד שה´ עשה לנו, והרגשת מתוך הכלל, עם ישראל, ולהתפלל על הכלל, ושיש מספיק צרות ואסונות.- קשה להרגיש מתוך הכלל של עם ישראל. זאת אומרת שאני יודע שאני חלק מעם ישראל והכל טוב ויפה אבל אני לא מרגיש איזה קשר לאחד שיושב שמה בירושלים,באר שבע,חיפה ותל אביב. אפילו לאנשים הקרובים אלי קשה לי לבקש ולהתפלל עליהם. אולי יש לי בעיה בנושא של לא להיות אנוכי, למרות שאני לא חושב ככה, לפעמים אני מתנדב, אני לומד עם איזה ילד קטן אחד, וכד´ ובנושא החסדים שה´ עושה לנו זה קל לדבר על זה.. וגם לי שגורים איזה 3-5 משפטים יפים ומצוטטים טוב שאנשים גדולים אמרו פעם.. אבל תכלס לקום בבוקר ולהגיד תודה לה´ זה לא פשוט..כי פשוט אני לא מרגיש צורך.. כאילו ברור שאני יקום.. תודה!

 
חפש