חמש הטעויות שיהרסו לכם את החופש  

הרב יוני לביא

מזל טוב! החופש הגדול כבר כאן, ולכולם יש שפע עצות בשבילכם איך לעשות אותו נכון. אנחנו רוצים לדבר דווקא על ההפך. על הטעויות הקלאסיות שעלולות לקלקל ולהחמיץ את המתנה המדהימה שיש לנו ביד. אז קבלו את חמשת הבאגים שכדאי להכיר ולנטרל מבעוד מועד. שלא תגידו שלא ידעתם...

 

1. "לזרום"

לזרום זה באמת אחלה. בעיקר כשמדובר בשעתיים. לא בחודשיים. אם אתה לא רוצה שהקיץ הזה יתמסמס מבין האצבעות כמו גלידה בחמסין כדאי להשאיר את הזרימה לנהר הירדן, ולדאוג לתכנן ולנהל את החופש שלך. אחרת, ברירת המחדל של 'מיטה-מחשב-מקרר-ווצאפ' עלולה להשתלט על שטחים נרחבים בסדר היום שלך. זה לא אומר שאין מקום לספונטאניות, אבל היא תוכל לבוא על גבי ולצד התוכנית הבסיסית שאתה מחזיק ביד. 
במשפט אחד: 'לוח חופש' מסודר ורשימת תוכניות כתובה הן לא שעשוע לילדים. הן כרטיס הכניסה הנכון למי שרוצה חופש משמעותי.

 

2. הנוער של הלילה

אין ספק, יש משהו קסום ומושך בצלילות השקטה של הלילה. ברור גם שבחופש הולכים לישון מאוחר יותר מאשר בשנת הלימודים (וגם קמים בהתאם...). ועדיין, הנטיה להפוך את היוצרות ולעשות סוויץ' בין היום ללילה - היא קצת ילדותית. לפעמים זה מוביל למצבים אבסורדיים בהם בחור כבר 'גמור' מעייפות אחרי טיול מפרך אבל גורר את עצמו ונמרח עוד שעתיים רק כי 'לא נעים' לו לישון כי 'רק אחת עשרה בלילה עכשיו...'. התוצאה, כמובן, בהתאם: יום שמתחיל בצהריים ממשיך באנרגיה שלילית, כשמעגל הקסמים מתגלגל ללילה הבא בו אתה שוב לא עייף, עוד פעם הולך לישון בשלוש, וחוזר חלילה.
במשפט אחד: גם בחופש – מותר לישון בלילה ולהיות ערים ביום. תכל'ס, מספיקים ככה הרבה יותר.

 

3. בטן גב

"די, חאלאס עבדתי מספיק קשה כל השנה. עכשיו אני צריך רק ל-נ-ו-ח". אין בעיה, ידידי. עשרה שבועות הם מספיק זמן, גם לנוח וגם לעשות עוד משהו מועיל לעולם ולעצמך. אז מה אנחנו מציעים? שווה לחפש עבודה. נקודה. לא לכל היום, לא לכל החופש, אבל משהו מן הצד, שגם יוציא אנרגיות על דברים חיוביים, וגם יכניס קצת כסף לכיס. יש מצב שההורים התעייפו קצת מתפקיד הכספומט...
במשפט אחד: פיצה שקנית בכסף שלך, שעבדת בשבילו - טעימה יותר מאחת ששנוררת מההורים. בדוק!

 

4. לחיות בסרט

לצפות בסרטים, לגלוש ברשת ולפטפט בווצאפ זה באמת סבבה. אבל אם זה הופך להיות המנה הראשונה, העיקרית והאחרונה של החופש, עלול להיגרם פה קלקול קיבה...

אולי האתגר הכי גדול של החופש הוא להצליח לשמור על גבולות ועל מינונים נכונים בין המסך לבין החיים, בין הסרטים לבין האנשים, בין לרבוץ על הכורסה וללחוץ על השלט לבין לבעוט בכדור ולעבור את הבריכה בשחיית חזה.
במשפט אחד: קצת פחות לצפות בחיים של אחרים. קצת יותר לחיות את של עצמך.

 

5. "יהיה בסדר"

הסיסמא הכל-כך ישראלית הזאת עלולה לגמור לא רק את החופש אלא את החיים. הרבה אסונות קרו בחופש, כשאת רובם ניתן היה למנוע עם טיפה מחשבה ותשומת לב.

זה נוגע לטיולים לא מספיק מתוכננים וזהירים, כניסה למים במקומות לא מושגחים, מפגש עם מישהו שמכירים ברשת, שימוש בחומרים מסוכנים, וכמובן התנהלות לא אחראית סביב הכביש.

החיים יותר מידי יקרים מכדי שנזלזל בהם, וחשוב להגדיל ראש ולקחת אחריות גם כשזה לא אני אלא מישהו אחר שעושה דבר שהוא עלול לשלם עליו בחייו, ואני עומד מן הצד ומתלבט אם להידחף ולהגיד מילה.

במשפט אחד: החופש הגדול הוא דבר נפלא. שהחופש הנוכחי, לא יהיה, חלילה, האחרון שלכם.