קמתי מאוחר בחופש. איך ממשיכים?

הרב יוני לביא

שאלה: זה קורה לי לא מעט בחופש. אני מתכוון לקום בשעה נורמאלית ולהספיק מלא דברים, ופתאום פוקח עין ומגלה שהשמש באמצע השמים ועוד שניה צהריים. זה נורא מתסכל ומעצבן ולפעמים בגלל זה כל היום נמרח לי, והכול ממשיך בכזאת באסה ואנרגיה נמוכה. ועוד לא אמרתי מילה על תפילת שחרית שהפסדתי... אוווווף, מה עושים?

פתגם ידוע אומר כשכאדם עולה לרכבת, אף אחד לא שואל אותו מאיפה הוא בא. שואלים אותו לאן הוא רוצה להגיע... באמת מתסכל לתכנן דברים ליום שלם ופתאום לגלות שחצי ממנו עבר. ועדיין, גרוע עוד יותר יהיה אם נרשה לעצמנו לאבד בגלל זה גם את החצי השני...

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא להתאפס על עצמך. קום, שטוף פנים וטול ידיים. פתח את החלון וקח נשימה עמוקה של אוויר צלול ותגיד לעולם שלום בחיוך גדול.

הדבר הבא הוא לבדוק האם בכל זאת תספיק תפילת שחרית. אין מה לומר, יום שנפתח במפגש עם בורא עולם הוא יום שצבוע בגוונים זוהרים יותר.

עד מתי אפשר לעשות את זה?

לתפילה, כמו לקורבן, היה זמן קצוב. לקריאת שמע של שחרית עד 'שלוש שעות זמניות' מעת זריחת השמש, ולתפילת העמידה עד 'ארבע שעות זמניות'. הזמן הזה משתנה מיום ליום, וניתן למצוא אותו באפליקציית הסידור בסמארטפון, לרשום בגוגל 'זמני היום' או פשוט להסתכל בלוחות שנה (השבוע, למשל, סוף זמן קריאת שמע הוא 9:07 בערך, וסוף זמן תפילה 10:18).

מי שקם לאחר מכן, בדיעבד יוכל להתפלל שחרית עד חצות היום ויש לו שכר על כך, על אף שהפסיד תפילה בזמנה.

אם קמת אחרי כן, שחרית בזמנה תתפלל כבר מחר, אבל אם הדבר הזה קרה בטעות תוכל להתפלל מנחה פעמיים כתפילת תשלומין. את ברכות השחר והנחת תפילין בכל מקרה אתה יכול לעשות לאורך כל היום.

למרות השעה המאוחרת לא כדאי לוותר על ארוחה קלה שתתדלק אותך בקצת אנרגיה ותאפשר לך להסתער על המשך היום ולמלא אותו בכל הדברים הטובים שתכננת לעשות.

אחת התפיסות שתוקעות אותנו בחיים זו "הכול או לא כלום" – 'אם ה-כ-ו-ל לא יוצא בדיוק כמו שרציתי, אז זה לא שווה, ואני מוותר על הכול'. זו טעות גדולה ופספוס ענק של הרבה מתנות בחיים שבאות במנות קטנות או עם חסרונות מסויימים. כן, גם מעט וחלקי זה הרבה מאוד וחשוב שנדע לשמוח בו ולהעריך אותו.

וטיפ לסיום. לפעמים כשקמים מאוחר יש רצון 'להשלים' את מה שהפסדנו. ואז ממשיכים עד השעות הקטנות של הלילה ולמחרת בבוקר קורה (כמה מפתיע...) שוב את מה שקרה לנו ביום הקודם ומתעוררים בצהריים... אחד המאפיינים של אדם בוגר זו היכולת להציב לעצמו גבולות. לשים נקודה. במקרה שלנו, ללכת לישון בשעה נורמאלית שתאפשר לקום בשעה שתבחר ליום מרתק ומלא עשיה. בהצלחה!